Twój koszyk:
0Zamów przez telefon: 0 801 000 610 (58) 746-37-97
Twoje konto: Logowanie / Rejestracja
Global Income sp. z o.o.
81-571 Gdynia
ul.Chwaszczyńska 135B
NIP: 586-216-73-15
0 801 000 610
(58) 746 37 97
sklep@alkomaty-polska.pl
serwis@alkomaty-polska.pl
formularz kontaktowy
Warto wiedzieć
Zawartość alkoholu we krwi
Jest to ilość alkoholu etylowego we krwi, określana najczęściej w promilach. Wartość ta wykorzystywana jest przez policję i sankcjonowana przez prawo karne.
Najbardziej wiarygodne wyniki w zakresie zawartości alkoholu we krwi daje laboratoryjne badanie krwi. Nastepne w kolejności są wyniki podawane przez alkomaty , które określają zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Szczytowe stężenie alkoholu u osoby pijącej na czczo pojawia się po 0,5-1 godzinie, u pijącej "na pełny żołądek" - po 1,5-3 godzinach. Przeciętnie człowiek spala w ciągu godziny od 0,12 do 0,15 promila alkoholu zawartego we krwi.
Na zawartość alkoholu we krwi wpływają następujące czynniki:
Rozkład alkoholu (a w następstwie spadek stężenia alkoholu we krwi) zależy od płci (u mężczyzn od 10 do 12 g, u kobiet od 8 do 10 g na godzinę) oraz sprawności procesu metabolizmu. Nie zależy natomiast od stanu zdrowia, przyjmowanych leków, nastroju psychicznego, napięcia wewnętrznego czy stresu; czynniki te mają wyłącznie wpływ na samopoczucie po spożyciu alkoholu i subiektywne poczucie upojenia.
Podjęto wiele prób oszacowania zawartości alkoholu we krwi. Nie są one dokładne, ponieważ zbyt wiele czynników wpływa na tę zawartość. Przydatne mogą być jednak w samookreśleniu.
Bardzo przybliżona metoda samookreślenia momentu w którym można zasiąść za kierownicą. Opiera się na liczeniu porcji standardowych, czyli ilości napojów alkoholowych, które zawierają 10 gramów czystego alkoholu. Np.:
Powyższe wartości dotyczą wagowego stężenia procentowego. Ponieważ zawartość alkoholu w napojach podaje się zazwyczaj w procentach objętościowych, powyższe ilości napojów zawierają typowo 8 g alkoholu etylowego
Szybkość rozkładu alkoholu u mężczyzn wynosi 10-12 g, u kobiet 8-10 g/h. Przyjmując wartość średnią, czyli 10 g, można założyć, że w ciągu jednej godziny wątroba spala jedną porcję standardową.
Źródło: wikipedia.org