Jaki alkomat wybrać? Kilka praktycznych wskazówek

Jak wybrać alkomat? Kilka praktycznych wskazówek

Z rodzajami sensorów i mechanizmem działania alkomatu i rodzajami sensorów możesz zapoznać się dzieki naszemu poradnikowi, który znajdziesz tutaj. Tym razem dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu na użytek osobisty.

Kalibracja alkomatu

Korzystanie z alkomatu po pewnym czasie prowadzi do rozregulowania mechanizmu sensora. W związku z tym każdy posiadacz takiego urządzenia powinien co jakiś czas oddać je do kalibracji w profesjonalnym serwisie – inaczej wyniki pomiarów będą błędne, a tego przecież nie chcemy.

Alkomat wymagający kalibracji wykazuje pewne anomalie, na które musimy zwrócić uwagę. Są nimi:

  • brak reakcj urządzenia przy wykonywaniu pomiaru;
  • zerowy wynik pomiaru pomimo wcześniejszego spożycia alkoholu lub na odwrót, czyli dodatni wynik mimo niespożywania alkoholu przez ostatnie 24 godziny;
  • komunikat SER lub CAL na wyświetlaczu alkomatu.

Pamiętajmy, że czynność kalibracji wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu i specjalistycznej wiedzy, ale również pewnych konkretnych warunków, które można nazwać "trybem serwisowym". Chodzi o to, że proces kalibracji musi odbyć się ścieśle określonych warunkach: właściwe stężenie alkoholu, temperatura, wilgotność itp.

Alkomaty kalibrujemy co ok. 50-200 (wybrane modele to nawet ok. 500!) testów albo co ok. 3-6 miesięcy.

Dokładność alkomatu

Szukając dobrego alkomatu zwróćmy uwagę na dokładność urządzenia. Najbardziej wiarygodny wynik pomiaru to ten z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku (np. 0,01‰). Teoretycznie więc ryzyko błędu jest mniejsze niż w przypadku alkomatu badającego z dokładnością do części dziesiętnych (np. 0,1‰).

Nie jest to jednak główny czynnik wpływający na dokładność pomiaru – równie ważny jest stan techniczny alkomatu, jakość urządzenia czy regularna kalibracja oraz przeprowadzanie testów zgodnie z zaleceniami.

Alkomat z wyświetlaczem

Dobry i funkcjonalny alkomat posiada czytelny wyświetlacz LCD, dzięki czemu poznasz dokładny wynik pomiaru.

Ustniki

Profesjonalne alkomaty osobiste posiadają ustniki, za pomocą których powietrze wdmuchiwane do sensora sprawia, że uzyskany wynik jest godny zaufania. Niektórzy dystrybutorzy dołączają do testera zestaw dodatkowych ustników, opłaca się więc poszukać takiej oferty.

Ilość pomiarów a częstotliwość kalibracji

Jak już wiesz, eksploatacja alkomatu wiąże się z regularną kalibracją. Jednak i tutaj masz pewne pole manewru, ponieważ na rynku znajdziesz modele, które charakteryzują się dłuższą "żywotnością". Różne typy urządzeń to odmienna ilość testów, po których urządzenie wymaga kalibracji sensora.

Gdzie kupić alkomat?

Od wyniku testu trzeźwości zależy nasza decyzja o prowadzeniu samochodu, zatem precyzyjny i wiarygodny pomiar odgrywa tu więcej niż bardzo ważną rolę. Dlatego podczas wybierania alkomatu kierujmy się najwyższymi kryteriami dotyczącymi jakości urządzenia.

Oczywiste jest, że alkomaty zasługujące na nasze zaufanie oferują sprawdzeni dystrybutorzy, którzy w asortymencie mają wyłącznie testery poważnych, cenionych producentów. Bądź rozsądny i nie szukaj urządzenia, od którego zależy tak wiele, wśród alkomatów używanych bądź pochodzących z niepewnych źródeł.

◄ zwiń menu